Trafik Işıklarında Önemli Gelişme (15/01/2013)

 FARK EDEMEDİM BAHANESİ TARİH OLACAK...

İstanbul trafiğinde önemli bir yeniliğe daha hayat veriliyor. Bundan sonra trafik ışıklarının bağlı oldukları direkler de ışıklarla birlikte renk değiştirecek.

Türkiye de trafiğin en kalabalık olduğu il olan İstanbul da trafik kurallarına uyma oranının artırılması için önemli çalışmalara hayat veriliyor. Denetleme sistemlerinin dışında uygulamalarında daha verimli hale getirilmesi içinde yeni yöntemler geliştiriliyor. Bu kapsamda pilot uygulamasına kentin en işlek caddelerinden biri olan Vatan Caddesi nde başlanan yeni sinyalizasyon sistemi, sürücülerin ışığı görmedim bahanelerini ortadan kaldıracak cinste.

İlk olarak Vatan Caddesi nde uygulamaya konulan sisteme göre trafik ışıkları led ışıklara dönüştürülüyor. Bununla birlikte ışıkların bağlı bulunduğu direklere de led ışıklar konuluyor. Böylece ışık hangi renkteyse direk de ışıkla birlikte renk değiştiriyor. Sürücülerin özellikle sisli havalarda ışığı daha kolay seçmelerine imkan sağlayan düzenleme, yanan ışığı metreler ötesinden sürücünün fark etmesini sağlıyor.

Caddedeki 4 trafik ışığında başlatılan uygulamadan olumlu geri dönüş alınırsa, kentteki 5 bin 827 ışıkta da uygulamaya geçilecek. Yeni sinyalizasyon yöntemi eskiye göre daha çevreci ve ekonomik oluşuyla da dikkat çekiyor. Buna göre yeni sistem öncekine göre radyosyon yayımını en aza indiriyor ve daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Yüzde yüz yerli üretimi olan LED’ler düşük güçte çalışıp uzun ömürlü olacak.

Bu haber toplam 2120 defa okundu.   Özel Girbay Sürücü Kursu 2011 Tüm Hakkı Saklıdır.